داستان نوشتن ریسرچ پروپوزال اپلای

نگارش طرح تحقیق یا پلن ریسرچ پروپوزال برای اپلای دکتری یا پسادکترا از شرایط و مدارک لازم پذیرش در دانشگاه های خارجی است.

نوشتن پروپوزال امیدبخش و قابل درک برای اپلای

هدف نوشتن ریسرچ پروپوزال اساسا اینه که به یک ملاک و مدرک امیدبخش promising و قابل درک comprehensible برای پذیرش تحصیلی تبدیل شه و مستدل بر توانمندی علمی ما در نگارش یک طرح آکادمیک Academic plan باشه. حال این مدرک و طرح تحقیق که محقق Researcher اون رو مینویسه، باید از همه نظر مرتبط Relevant و Convenient باشه و ساختار شایسته دانشگاه مقصد رو جدا از فرمت ها و اسلوب متذکر شده، به شکلی اعلا تدوین کنه. این مهم میسر نمیشه بجز اینکه از نکات اساسی و Essential تبعیت کنیم و نیز از تقلید و تکرار و بیهوده اندیشی ها به دور باشیم. هدف مجموعه PhD-Proposal دستیاری هر چه بیشتر برای تعالی این هدف علمی است.

داستان ریسرچ پروپوزال تکراری

داستان از این قرار است طی چند ماه اخیر دوستان زیادی برای ما ریسرچ پروپوزال هایی برای ویرایش و اصلاح و تغییرات ارسال کرده اند که بعد از بررسی اولیه ساختار پلاجیاریسم، تا ۹۵ درصد مشابهت و تکرار نشون میده. حتی دوست عزیزی با تلاش فراوانی فرایند اپلای با یکی از اساتید پر سابقه و به نام دانشگاه مک گیل را که خودشان سهمیه و گرنت Grant داشتند پیش برند و از سوی استاد محترم درخواست نوشتن ریسرچ پروپوزال مطرح شده است اما متقاضی عزیز اپلای به هر دلیل از جمله کمبود زمان و نزدیک بودن ددلاین اپلای دانشگاه یک نمونه ریسرچ پروپوزال آماده از یک سایت خارجی دانلود کرده و عینا برای ایشان ارسال کرده اند. این ماجرا به جایی رسید که در نگاه اول حتی بدون چک پلاجیاریسم ریسرچ پروپوزال، استاد محترم متوجه میشن که این پلن رو تا حالا چندین بار براشون از طرف متقاضیانی ایرانی و چند تن از متقاضیان اپلای از کشور های همسایه دریافت کرده اند. صراحتا ادامه ماجرا رو خودتون حدس میزنید.

ریسرچ پروپوزال تکراری و بلایی که سر اپلای میاد

ریسرچ پلن تکراری و بلک لیست شدن متقاضی پذیرش

عزیزان هدف من از طرح این موضوع در این مبحث این هست که ارائه یک ریسرچ پروپوزال یونیک گام مهمی برای اپلای هست، طرح تحقیق تکراری تیشه ای هست که به آینده زده میشه. حتی اگه زمان کافی برای نگارش ریسرچ پروپوزال وجود نداره و به ددلاین نزدیک هستید سراغ کپی و زیرپا گذاشتن اصول اخلاقی نرید. اهمیت این قضیه وقتی بحرانی هست که شما این ریسرچ پلن را به منظور اپلای و پذیرش در مقاطع عالی فوق لیسانس (یا مستر مجدد)، دکتری PhD Research Proposal یا پست داک Postdoctoral Research Proposal ارائه میدید و غالبا انتظار اینه که فاند دریافت شه به واسطه اون. ریسرچ پروپوزال تکراری بلایی سر اپلای میاره که رسوای عالم و بلک لیست علمی میشیم عزیزان

زمان شروع به نوشتن Research proposal

تطبیق ریسرچ پروپوزال با سایتیشن اساتید و رزومه شخصی

اونچه پیشنهاد میشه اینه که اگه در حال اقدام برای اپلای هستید و پیشاپیش در صدد یافتن پوزیشن مناسبید، حتی قبل از رسیدن به مرحله ای که درخواست پروپوزال از جانبه دانشگاه و یا استاد صورت بگیره، شما نوشتن Research proposal رو شروع کنید. مثلا اگر برای رشته معماری دارید اپلای میکنید بدونید که چه گرایشی رو بیشتر علاقه دارید؛ یا اگر برای مهندسی برق و مخابرات دارید اقدام میکنید بدونید که رزومه تون چی هست، مقالاتی که تا حالا چاپ کردید (احیانا) در چه حیطه ای هستن و موضوع ریسرچ پلن رو در ادامه اون حیطه انتخاب کنید. از جسته گریخته بودن تحقیقات جدا پرهیز کنید. وقتی درخواست نوشتن ریسرچ پروپوزال در اپلیکیشن و اعلان دانشگاه مطرح شد، شما باید بررسی دقیقی هم راجع به تحقیقات غالب اساتید اون دانشگاه مقصد داشته باشید. به طوری که citation مربوط به اساتید دانشگاه مقصد و بخصوص رئیس دانشکده رو در نگارش ریسرچ پروپوزال دخیل کنید (این نکته رو جدی بگیرید).

Apply Abroad PhD Research Proposal