فهرست موضوعی مقاله

اصول نگارش ریسرچ پروپوزال برای اپلای

مبنای ریسرچ پروپوزال

ریسرچ (Research / Investigation / Survey / Study) یعنی آنچه که فرد بنا به علایق Interests و نیازهای تحقیقاتی به آن روی می آورد. نوشتن Research Proposal هم از این قاعده مستثنی نیست. یعنی اپلیکنت ریسرچ اینترست خود و سوپروایزر را باید مد نظر قرار دهد. اما چه شرایط و احوالاتی نشان دهنده این هست که متقاضی اپلای یا اپلیکنت، یک نگرش تکلیف گونه نسبت به ریسرچ پروپوزال دارد؟ نگرش تهاجمی به ریسرچ پروپوزال در اولویت است. ابعاد مختلف وب سایت پی اچ دی پروپوزال، به شکلی تخصصی به اصول مرتبط با نحوه نوشتن research proposal اپلای می پردازد.

ریسرچ پروپوزال چیست

ریسرچ پرپوزال چیست؟ نوشتن ریسرچ پروپوزال تکلیفی است برای اپلای؟ آنچه که در نوشتن research proposal تفاوت و تمایز ایجاد می کند، نوع نگرش نسبت به آن است Research Attitude. ریسرچ پروپوزال اپلای Applyabroad research proposal یک تکلیف نیست که فرد بخواهد جهت کسب نمره یا قبولی در یک آزمون به نوشتن آن اقدام کند. در این مبحث آموزشی وب سایت پی اچ دی پروپوزال دات کام قصد دارد شما را با همه چیز درباره ریسرچ پروپوزال اپلای آشنا کند. همچنین آن چه در مسیر نوشتن ریسرچ پروپوزال حائز اهمیت است، دوری از تکلیف گرایی در نگارش آن است که ابعاد و نشانه هایش در این مبحث مرور میشود.

research proposal PhD Master Postdoctoral Positions Research Positions

how to write a research proposal

آموزش های مرتبط با نحوه نگارش ریسرچ پروپوزال اپلای دکتری، مستر، پست داک و فرصت مطالعاتی

باریک اندیشی در ریسرچ پروپوزال

وقتی قرار است شما با یک ریسرچ پروپوزال بتوانید امتیاز پذیرش در یک دانشگاه خارجی را اخذ کنید، پر بیراه نیست نوشتن آن ریسرچ پروپوزال کلمه به کلمه مجهز به شاخصه های باریک اندیشی و نوگرایی Incentives باشد.

a research proposal
how to write

نگرش ها نسبت به ریسرچ پروپوزال

آنچه که در نوشتن research proposal تفاوت و تمایز ایجاد می کند نوع نگرش نسبت به آن است ریسرچ پروپوزال اپلای Applyabroad research proposal یک تکلیف نیست که فرد بخواهد جهت کسب نمره یا قبولی در یک آزمون به نوشتن آن اقدام کند. نظر به اینکه ریسرچ یعنی آنچه که فرد بنا به علایق خود و نیازهای تحقیقاتی به آن روی می آورد، نحوه نوشتن ریسرچ پروپوزال هم دقیقا بر این پاشنه می چرخد. یعنی شما اولا باید رزومه پژوهشی خود را در نظر بگیرید، ثانیا علایق و اینترست شخصی را تبیین کنید. اما چه شرایط و احوالاتی نشان دهنده این هست که متقاضی اپلای یا اپلیکنت، یک نگرش تکلیف گونه نسبت به ریسرچ پروپوزال دارد؟

جستجوی نمونه ریسرچ پروپوزال 

طبق آنچه گفته شد، در پاسخ به اینکه ریسرچ پروپوزال چیست، میتوان گفت یک بیانیه پژوهشی است که فرد بنا به اینترست Interest -based research proposal و پایه های تحقیقاتی خود به نوشتن آن روی می آورد. اما اینکه اپلیکنت برای ارائه این ریسرچ پروپوزال به دانشگاه یا سوپروایزری Supervisor که با ایشان در حال مکاتبه اپلای است از نمونه ریسرچ پروپوزال هایی Research proposal samples که به وضوح در سطح اینترنت قابل یافتن و کپی شدن هست استفاده کند، معنی دیگری دارد. ریسرچ یعنی تمایل و عملکرد شخصی، با نوآوری ها و خلاقیت فردی، طبق رزومه CV و زنجیره ارزشی Value Chain که فرد تا کنون ادامه دهنده آن بوده است. لذا، همین که فرد وارد فاز جستجوی نمونه کارهای دیگران میرود، می توان گفت که از این معنی فاصله گرفته است.

نوآوری و نبوغ ایده
عامل موفقیت ریسرچ پروپوزال

کپی محتوای مقاله ها در ریسرچ پروپوزال

بعضی در پاسخ به اینکه ریسرچ پروپوزال چیست و چگونه می توان ساختار ریسرچ پروپوزال را تنظیم کرد، به اشتباه گمان می کنند که با برداشت وسیع یا جزئی از نوشته های دیگران، می شود یک ریسرچ پروپوزال نوشت؛ یعنی با کپی محتوای یک یا چند مقاله و وصله پینه کردن اجزای آن بشود ریسرچ پروپوزال اپلای را تکمیل نمود. مشکل اینجاست که جدا از ورود به بحث پلاجیاریسم و تکرار ایده ها و محتواهای دیگر، فرصت های نابی که برای اپلای پیش روی فرد ظاهر می شود، با این نحوه عملکرد اشتباه و خام، برای همیشه می سوزد و خاکستر می شود. حتی بعضا دیده شده است که فرد برای اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی دوره پست داک هم به سمت استفاده از ریسرچ پروپوزال های دیگران روی آورده است و با یک رزومه قوی و پربار، فرصت اپلای فول فاند با کلی مزایا و فاند را تخریب کرده است (شما برای آگاهی و طرح سوالات بیشتر درباره نحوه نوشتن ریسرچ پروپوزال یونیک و بی بدیل، با در نظر گرفتن تازه ترین ایده های روز، میتوانید با واتساپ ۰۹۱۲۴۳۸۴۲۹۱ وب سایت پی اچ دی پروپوزال تماس برقرار کنید).

ریسرچ پروپوزال؛ کمیت یا کیفیت

به قطع یقین می توان گفت که هیچ تشابهی بین پروپوزالی که فرد برای یک دانشگاه داخلی (مثلا دانشگاه آزاد تهران جنوب یا دانشگاه سراسری و دلتی صنعتی اصفهان) و به زبان فارسی مینویسد و ریسرچ پروپوزالی که باید برای ارائه به یک دانشگاه بین المللی International Universities ارائه شود، وجود ندارد. دانشگاه های داخلی و خارجی ممکن است حتی هیچ تفاوتی هم از نظر کیفیتی نداشته باشند و حتی بعضی از دانشگاه های داخلی به قدری در بعضی از رشته های تحصیلی موفق هستند که دانشگاه اپلیکنت در رده پایین تری نسبت به آن باشد، اما آنچه مهم است: هر فردی که به دلایل شخصی و خصوصی اپلای می کند باید در نظر داشته باشد (فرمت ها و تمایلات در هر دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است و قیاس آن کاری خطاست) حتی فردی که مقطع کارشناسی Bachelor Degree یا کارشناسی ارشد Master Degree ش به صورت کورس بیس Course Based بوده و تا کنون پروپوزالی برای یک دانشگاه داخلی ننوشته است، موفق تر است. چرا؟ چون این فرد، بنای ریسرچ پروپوزال اپلای را بر ایده های پروپوزال های تحصیلی دیگر یا حتی یک پروپوزال کاری نخواهد گذاشت. کوتاه سخن اینکه مقیاس ارزشیابی یک ریسرچ پروپوزال در دانشگاه های خارجی به میزان صفحات زیاد و طولانی بودن متن و محتوای آن نیست. شواهد و دلایل این امر نشان میدهد که یک ریسرچ پروپوزال برای اپلای مقطع دکتری مستقیم یا غیر مستقیم به صورت استاندارد کمتر از ۵ صفحه است؛ در حالی که همین پروپوزال در مقطع دکتری دانشگاه های داخلی ممکن است به ۴۵ صفحه هم برسد تا مورد تایید واقع شود.

DOMINIC VERDANA
owner

ریسرچ پروپوزال مپ

با بخش آموزشی همه چیز درباره ریسرچ پروپوزال اپلای از وب سایت پی اچ دی پروپوزال دات کام همراه هستید. دقیقا در این سخن هدف این نیست که قضاوتی صورت بگیرید که چه بد است و چه خوب؛ مقصود آن است که اپلیکنت Apply abroad Applicant یک دانشگاه خارجی که در حال جذب دانشجوی بین المللی به شکل فول فاند Fully Funded یا پارشیال فاند Partially Funded است، هیچگاه بنای ارزشیابی در بخش ریسرچ پروپوزال اپلای کننده را روی میزان صفحات و حجم مطالب آن نخواهد گذاشت. ریسرچ پروپوزال فقط یک طرح و نقشه پیشنهادی است؛ یک رساله دکتری نیست. چه بسا اینکه دانشگاه های با رنک زیر ۵۰ انگلستان UK - England حتی برای پذیرش دانشجوی دکتری خود، متقاضی را ملزم میکنند که یک ریسرچ پروپوزال با نهایت ۳۰۰ کلمه ارائه دهد. شاید دلیل این امر این باشد که ایده پروری و اسانس نگرش های علمی فرد را محک Assessment بزنند. چون به وضوح مشخص است که در هر کلام طولانی، میتوان یک مفهوم اندک را رساند، اما هنر این است که سخن کوتاه شود.

985

Succeeded SOP

246

Research Proposal

125

Instructors All Around the World

750

Apply Abroad Assistance

Why Phd-proposal

What is a research proposal

A research proposal is a formal academic document that explains what you plan to speculate (i.e. your research innovation), why it’s worth investigating (i.e. your justification), and how you plan to methodologically analyze it (i.e. your practical methodology like Grounded Theory and MaxQDA Software).

Call us for applyabroad

Research Proposal

:
:

ریسرچ پروپوزال یک تکلیف برای اپلای کردن نیست

تکلیف گرایی و مرگ ریسرچ گپ ادمیشن کامیتی و سوپروایزر وقتی ریسرچ پروپوزال شما را برای اپلای مناسب می دانند که حرفی برای گفتن داشته باشد؛ نه اینکه حرف های دیگران را خلاصه کند. معنی این حرف جز این نیست که ریسرچ پروپوزال باید دارای نوآوری و خلاقیت در معنا و مفهوم و فنون داشته باشد. یکی از نشانه های خلاق بودن ریسرچ پروپوزال، میزان نشانه روی آن بر ریسرچ گپ Research Gap است. ریسرچ گپ یعنی تحقیق شما تا چه اندازه در پی پُر کردن شکاف پژوهشی موجود بین سایر تحقیقات بر آمده است. اینکه ریسرچ پروپوزال تان چقدر توانسته است با بیانیه ای پرمغز بتواند در سخنی کوتاه، تحقیقات سایرین را نشانه رود و فاکتورهای ناموجود در آن ها را به عنوان خلا تحقیقاتی معرفی کند.

بخش های یک ریسرچ پروپوزال

نوشتن Research proposal یک نوشته آزمایشی نیست. نحوه نگارش ریسرچ پروپوزال حرف های زیادی برای گفتن به کمیته داوری دانشگاه مقصد دارد. ریسرچ پروپوزال اپلای تنها نوشته ای است که تیم داوری در یک دانشگاه خارجی از شما دارند تا بتوانند توانمندی های علمی شما را محک بزنند؛ بدانند که آیا اصلا شما هنر نوشتن دارید، هنر تحقیق و پژوهش دارید، اصلا می دانید منبع دهی و شیوه های آن کدامند، آیا می دانید که توجه به مباحث روز علمی چقدر اهمیت دارد، میدانید که فرق سرچ با ریسرچ در چیست، فرق ریسرچ پروپوزال و ریسرچ پلن چیست What is a research (نحوه نوشتن ریسرچ پلن+Phd-proposal.com) و صدها نکته دیگر هست که شما با همین ریسرچ پروپوزال ۵ - ۷ صفحه ای و پیوست های متعدد آن نشان می دهید. در تایم لاین ریسرچ پروپوزال، شما نشان می دهید که دیدی نسبت به ادامه تحصیلتان در مقطع بعدی (پس از اپلای) دارید. در Problem Statement نشان می دهید که چقدر پلن انتخابی ریسرچ تان مسئله آمیز است  Research Dilemma و ابعاد معلوم و مجهول آن کدامند، در پیشینه و Literature Review می گویید که چه تحقیقاتی مشابه و یا متمایزی در مسیر این ریسرچ صورت گرفته است و وجه تمایز، اشتراک و تضادشان در چیست، سوالات ریسرچ پروپوزال یا Research Questions به کمیته داوری می گوید که Keyword های مورد سوال ریسرچ شما کدامند. حتی تاریخ منابعی که انتخاب شده و در بخش References & Bibliography درج شده اند با Supervisor شما حرف می زنند؛ روش انتخابی ارجاع منابع و گونه های منبع نیز حرف هایی دارند (اینکه صرفا از مقاله استفاده کرده اید، یا ایبوک بیس مشخصی دارید یا خیر، اینکه آمار سازمان های جهانی World Organizations مرتبط با حوزه ریسرچ پروپوزال، تا چه اندازه در بخش های مختلف Research Proposal نمود داشته است؛ مثلا WTO - WHO - FAO و هزاران سازمان دیگر که ما به عنوان نویسنده ریسرچ پروپوزال باید آمار و Statistics آن را بیابیم و در ریسرچ پروپوزال دکتری، مستر یا کارشناسی ارشد مان Apply abroad for Master degree درج کنیم. اینها همه از جمله مسائل پیش پا افتاده ای هستند که توجه به آن اجباری است، اما مسائل پیچیده و پیشرفته دیگری نیز هستند که در مبحث دیگری از وب سایت آموزشی پی اچ دی پروپوزال به آن پرداخته می شود. هدف وب سایت پی اچ دی پروپوزال، ارائه آموزش های مرتبط با نوشتن Research Proposal و راهنمایی برای یک اپلای آسان است.

جهت ویرایش ریسرچ پروپوزال تخصصی خود می توانید با وب سایت پی اچ دی پروپوزال مکاتبه کنید یا تماس بگیرد.

Edit my research proposal
5/5 - (1 امتیاز)