SOP موتیویشن لتر و CV در مکاتبات اپلای ابرود

بهترین زمان اپلای وقتیه که مدارک اولیه ای مثلا ریسرچ پروپوزال Research proposal، رزومه CV و SOP رو استارت زده باشیم. اپلای ابرود به هر دلیلی که توی برنامه های تحصیلی و زندگی ما باشه، باید از اصولی تبعیت کنه. هرچه با اصول تجربی و آکادمیک اپلای تحصیلی دانشگاه های خارجی بیشتر آشنا باشیم، ضریب موفقیت ما قطعا افزایش پیدا میکنه. کی ایمیل بزنیم، کی اپلای Apply abroad بکنیم اصلا، ددلاین ها کی هستند و کی امتحان بدیم. این فاندی (Fund) که همه مان دنبالش هستیم و مدام ازش می پرسیم را می خواهیم ببینیم چه چیزی هست.

اپلای در واقع یک پروسه ی طولانی هستش. پروسه ای نیست که دو ماه-سه ماه مانده به شروع دانشگاه ما بخواهیم اپلای کنیم و انتظار هم داشته باشیم که نتایج خوبی رو دریافت کنیم. اما سوال می شه که کی شروع به اپلای باید بکنیم. می شه گفت بین ۹ ماه تا ۱۲ ماه قبل از شروع ترم. اما سوال اصلی که وجود داره که برای تمامی این مباحث اپلای ما دقیقا کی، چه کار باید بکنیم، یعنی هر مرحله رو تو چه زمانی باید انجام بدیم.

اولین گام ما برای اپلای، بعد از تقویت رزومه و معدل خوبی که دارید و مقالاتی که دارید، این هست که نیاز داریم یک سی وی CV بنویسیم که کاورلتر Cover Letter داشته باشیم. به نوعی می شه گفت همون رزومه ی خودمونه.

توصیه ای که به عزیزان دارم این هست که در حقیقت سی وی تان را شما باید از آگوست (August) شروع به نوشتن کنید که تا سپتامبر (September) دیگه نگارش CV سی وی تان تمام شده باشه. یک سی وی اصولی و اساسی طراحی کرده باشید و داخل آن تمامی نکات را آورده باشید.

در مرحله ی بعدی، از شروع سپتامبر تا دسامبر (December)، مکاتبه با اساتید. وقتی که می گوییم مکاتبه با اساتید، چرا یک بازه ی طولانی برای آن در نظر می گیریم؟

علت آن این است که ما نمی دانیم ددلاین Deadline دانشگاه مقصدمون به چه صورت هستش. و البته این نکته را بگویم که اطلاعاتی که الان دارم می گویم، در مورد آمریکا و کانادا هستش که راجع به کشور های مختلف، بسته به دانشگاه های شان، این ددلاین فرق می کند. بهتر است بگوییم که یک دید کلی خوب به ما می دهد در رابطه با بیشتر کشور هایی مثل کانادا و آمریکا. البته راجع به ددلاین های کشور های دیگر هم صحبت خواهم کرد.

پس ما مکاتبه Correspondences با استاد را شروع می کنیم و این پروسه ی ما از سپتامبر طول می کشد تا دسامبر.

این هم یک نکته که یک وقت ممکن است اساتید  پوزیشن های شان (Position) پر نشده باشد و نزدیک ددلاین هم شما به آن ها رکوئست Request بدید و کانتک contact برقرار کنید، با آن ها مکاتبه کنید و اساتید هم به شما جواب بدهند. اتفاقا آفر Offer هم بگیرید و فاند خیلی خوبی هم دریافت بکنید ولی برای این که تصمیم تون سیف safe  تر و مطمئن تر باشه، توصیه این هست که از همین سپتامبر (که می شه گفت شهریور خودمان هستش) نگارشتان را شروع کنید که حالا هم ویراشش را انجام بدهید و کم کم مکاتبه ی با اساتید را شروع بکنید.

قسمت مهمی هست که یکی از سرنوشت ساز ترین قسمت هایی که در پروسه ی اپلای، جزو قسمت مکاتبات تان و مدارک تان هستش، بحث انگیزه نامه است. یا SOP  که با نام های موتیویشن لتر Motivation Letter  هم می شناسند.

بسته به دانشگاهی که می خواهید انتخاب کنید، اگر اس او پی SOP  یا Statement of Purpose نیاز دارید یا اگر موتیویشن لتر نیاز دارید یا اگر ریسرچ پروپوزال Research Proposal  نیاز دارید بنویسید…

بیشتر انگیزه نامه و خود موتیویشن لتر هست ولی می تونید با چهارچوب کلی اش آشنا بشید که یک انگیزه نامه ی خوب از چه بخش هایی تشکیل شده است و چطور یک انگیزه نامه ی خوب را بنویسید.

یک کار خیلی خوب و عالی که می تونید بکنید (که من خودم این تجربه را داشتم) این است که شما ممکن هستش توی سپتامبر شروع کنید به اساتید ایمیل زدن و جواب های خوبی هم بگیرید، حتی ممکن هست به شما این جواب را بدهند که اوکی بیاید اسکایپ Skype  شما با استادی که ازش اسکایپ هم می گیرید هم چنان در ارتباط هستید و می رسید به تایم اس او پی نوشتن تان، زمانی که اس او پی تان را نوشتید، این رو می تونید برای اون استاد ارسال کنید. خود من قبل از این که بخواهم رسما برای خود دانشگاه اپلای بکنم، اس او پی ام را برای آن استادی که ازش اوکی گرفته بودم فرستادم، یک مقدار پیگیری می خواهد، چندباری ازشان خواهش کردم که حتما ببینند SOP من رو، و به من فیدبک feedback  دادند. فید بکی که من از آن استاد گرفتم، خیلی به من کمک کرد که تونستم برای اساتیدی که بعد از آن ها اپلای می کردند، نکاتی که او گفته بود را رعایت بکنم و خروجی خیلی خوب شد. می توانید هم به جز این کار، با افرادی که قبلا این کار را کرده اند SOP اس او پی تان را ریرایت (بازنویسی) کنید. پس خیلی مسئله ی اس او پی را جدی بگیرید.

یک بحث خیلی مهم دیگری که داریم، بحث توصیه نامه است.

5/5 - (1 امتیاز)